AB2015: VirtualBox’a CentOS Kurulumu


Geçen sene olduğu gibi, bu sene de sevgili Ali Erdinç Köroğlu ve Erdem Bayer ile Akademik Bilişim Konferansı öncesi 31 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında 4 gün boyunca Ağ Yönetimine Giriş anlatıyor olacağız. Katılımcıların anlatacaklarımızı kendileri uygulayıp deneyimleyebilmeleri için kişisel bilgisayarlarına CentOS 7 yükleyip gelmelerini bekliyoruz. Katılımcılar bu yazıda anlatılanları adım adım uygulayarak kurulumu gerçekleştirebilirler.

CentOS 7 Minimal sürümünü indirmek için: http://ftp.linux.org.tr/centos/7.0.1406/isos/x86_64/CentOS-7.0-1406-x86_64-Minimal.iso

Bilgisayarınız üzerinde değişiklik yapmadan bir işletim sistemi yükleyebilmenizi sağlayan en pratik yöntem bir sanal bilgisayar kullanmaktır. Sanal bilgisayar, bilgisayarınızdaki işlemci, bellek, ekran kartı gibi kaynakları kullanarak bir bilgisayarmış gibi davranan yazılımlardır. VirtualBox isimli özgür yazılım aracılığıyla kolayca sanal bilgisayarlar oluşturabiliyoruz. VirtualBox’ı kendi internet sitesinden indirebilirsiniz: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

VirtualBox’ı kurduktan sonra çalıştırın ve “Yeni” butonuna basarak sihirbazı başlatın. Oluşturulacak sanal bilgisayar için adı kısmına “centos” yazın. İşletim sistemi türü otomatik olarak “Linux” ve “Red Hat (64 bit)” olacaktır. Devam butonuna basın.

Bellek boyutu olarak 512 MB yeterli olacaktır. Devam butonuna basarak bir sonraki aşamaya geçin. Bu aşamada “şimdi sanal sabit disk oluştur” seçeneğini seçin ve “Oluştur”a basın. Açılan ekranda “VDI (VirtualBox Disk Kalıbı)” seçeneği ile devam edin ve sonraki ekranda “değişken olarak ayrılan”ı seçin. Disk boyutu olarak 10 GB yeterli olacaktır.

Sanal bilgisayarı oluşturduktan sonra VirtualBox menüsünden “Tercihler”i açın ve “Ağ” sekmesinde yeni bir “Sadece-Anamakine Ağı” ekleyin. Daha sonra tercihleri kapatın ve oluşturduğunuz sanal bilgisayarı seçerek “Ayarlar” penceresini açın. “Ağ” sekmesinde ikinci bağdaştırıcıyı etkinleştirin ve “Sadece-Anamakine Bağdaştırıcısı”na bağlayın. “Ayarlar” penceresini de kapattıktan sonra sanal bilgisayarı “Başlat”ın.

Açılan pencerede indirmiş olduğunuz CentOS-7.0-1406-x86_64-Minimal.iso dosyasını seçip “Başlat”a basın. Klavyenizdeki Enter tuşu ile “Test this media & install CentOS 7” seçeneğini seçerek kurulumu başlatın. Dil seçimi ekranında listeden Türkçe’yi seçerek devam edin. Kurulumla ilgili çeşitli seçeneklerin olduğu bir ekranla karşılaşacaksınız. Üzerinde ünlem işareti bulunan “Installation Destination” seçeneğini seçip sol üstteki “Done” butonuna basın. “Begin Installation” butonuna tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz.

Kurulum sırasında CentOS sizden sistemin yönetici hesabı için parola belirlemenizi ve bir kullanıcı hesabı oluşturmanızı isteyecektir. “Root password” seçeneğine tıklayarak yönetici hesabı için bir parola belirleyin ve “Done” butonuna basın. Bu parolayı sakın unutmayın! Eğer yeterince karmaşık bir parola belirlemediyseniz “Done” butonuna bir kez daha basmanız gerekecektir. Sonra “User creation” seçeneği ile bir kullanıcı hesabı oluşturun. Username kısmında Türkçe karakter ve boşluk karakteri kullanmamaya çalışın. “Make this user administrator” seçeneğini işaretleyerek kullanıcınıza yönetici haklarını verin ve yine “Done” butonu ile işlemi tamamlayın. Kurulum işlemi bittiğinde sağ alttaki “Finish configuration” butonu ile az önce yaptığınız hesap işlemlerinin de sisteme kaydedilmesini sağlayın ve yeni sanal bilgisayarınızda oturum açmak için “Reboot” butonuna basın.

Eskişehir’de görüşmek üzere!