İTÜ Laboratuvarlarında Dropbox Kurulumu


Dropbox, dosyalarınızı internet üzerinde barındırarak her yerden erişmenizi sağlayan harika bir bulut depolama hizmeti. İnternet tarayıcısı üzerinden dosya yüklemeniz ve yüklediğiniz dosyalara erişebilmeniz mümkün olmasına rağmen, bazı durumlarda bu seçenek kullanışsız bir işkenceye dönüşebiliyor.

Dropbox’ın istemci yazılımı, belirlediğiniz klasör içinde yaptığınız her değişikliği otomatik olarak ve anında internete gönderiyor. Bu yazılımı İTÜ’deki öğrenci bilgisayar laboratuvarlarındaki tüm bilgisayarlarda kurulu olan Fedora’ya yüklemek mümkün. Fedora’yı kullanmak için bilgisayarı düğmesine 1 saniye süreyle basarak kapatın ve tekrar açtığınızda açılış menüsünden Fedora’yı seçin. Eğer bir Dropbox hesabınız yoksa bu adresten kaydolabilirsiniz.

Dropbox yönetim aracını indirdikten sonra, Fedora menüsünden Terminal’i açın ve aşağıdaki komutu yazıp Enter tuşuna basın:

python Downloads/dropbox.py start -i

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Dropbox istemci yazılımı kurulacak ve çalışacak. Karşılama sihirbazı, hesabınızı yapılandırmanıza yardım edecek.

UYARI: İTÜ hesabınızın 100MB kotası olduğunu ve Dropbox ile kolayca doldurabileceğinizi unutmayın.