Temassız Mart


Geçtiğimiz ay, temassız ödeme çözümleri üzerine minik bir araştırma yaptım. Amacım bu çözümlerin Türkiye’deki kullanılabilirliğini ve yaygınlığını incelemekti. Bir ay boyunca banka kartım ile yaptığım her ödemede temassız ödeme seçeneğini özellikle sordum.

1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında banka kartım ile 45 ödeme yaptım. Bu ödemelerin sadece 15 tanesinde temassız ödeme seçeneğini kullanabildim. 11 tanesinde işlem yapılan cihazın temassız özelliği yapılandırılmamış olduğundan kullanamadım. Diğerlerinde ise temassız özelliği hiç mevcut değildi.

Market ve gıda zincirlerinde temassız ödeme sistemleri ile karşılaşmanız neredeyse kesin gibi. Üstelik destekleyen tüm POS cihazlarının temassız ödeme için yapılandırılması tamamlanırsa ödemelerinizin %60’ını temassız gerçekleştirmeniz mümkün olabilir.

Bu teknolojinin daha da heyecan verici yanı, NFC destekli akıllı telefonların artması ile birlikte banka kartı (hatta cüzdan) taşıma eziyetinden kurtulabilecek olmanız. Temassız bir gelecek çok da uzakta değil.