Google Summer of Code Heyecanı


Google Summer of Code‘a kabul edilen projelere baktığım an muhteşemdi. Öğrenciler arasında arama yapmak için adımı yazdım ve sayfa “Yükleniyor…” ibaresiyle takılı kaldı. Aramayı tekrar tetiklemek için son harfi silip tekrar yazdım, ama ekrana bakamadım. Gözlerimi kapattım, gerçekten, ve cesaretimi toplayıp açtım. İçinde adım geçen bir sonuç vardı. İnanamadım, o yüzden az önce yaptıklarımı tekrarladım: adımı yazdım, gözlerimi kapattım ve tekrar açtım. Pardus’a stajyer olarak seçildiğimi öğrendiğim andan çok da farklı değildi. Yüzümdeki gülümsemeye engel olamıyordum, heyecandan titriyordum. Hiçbir şeye tepki veremeyecek kadar kilitlenmiştim ve bolca terliyordum. Kendime sürekli nefes almam gerektiğini hatırlatıyordum. Elimi telefona uzatım birkaç dakika önce görüştüğüm annemi tekrar arayıp anlattım. Bu iki buçuk dakikayı hayatım boyunca hatırlayacağım.

Fedora projesine yaptığım proje teklifi Google Summer of Code programına seçildi. Teklif metnini buradan (İngilizce) okuyabilirsiniz. Türkçe olarak da özetlemek gerekirse sunuculardaki servislerin yapılandırılması ve yönetilmesi için bir “web kontrol paneli” hazırlayacağım. Böyle bir projeyi gerekli görmemin en büyük sebebi yönetmek ve yapılandırmak için öğrenilmesi gereken bilginin çok çeşitli ve karmaşık olması. Çiçeği burnunda web girişimcilerinin veya sıradan ev kullanıcılarının işlerini kolayca halledebilmelerini sağlamanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Sebeplerden ikincisi ise, özgür olmayan alternatiflerinin barındırma (hosting) hizmeti sağlayarak para kazanan şirketleri bile çileden çıkaracak kadar pahalı olması. Ev kullanıcılarının yanı sıra, bu sektörde de rahatlıkla kullanılacak bir kalitede ücretsiz, daha da önemlisi özgür bir alternatif sunarak, şirketler için lisans maaliyetlerinden hatırı sayılı miktarda tasarruf etmeleri mümkün olacak.

Hedefim, bu uygulamayı Fedora yazılım deposundan kolaylıkla indirilip kurulabilecek bir paket halinde sunmak. Ayrıca, Summer of Code için ayrılan süreden sonra da proje üzerinde çalışmaya devam etmek istiyorum. Yapılacaklar listem şimdiden mobil uygulama hazırlamak, diğer dağıtımlarla uyumluluğu sağlamak gibi maddelerle doldu bile.

Yaz boyunca proje hakkındaki gelişmeleri yine buradan bildiriyor olacağım, ancak iki dilde yazı hazırlamak çok vakit aldığından bu yazılar sadece İngilizce olacak. Sorularınızı ve önerilerini her zaman yorum bölümünden veya Twitter üzerinden iletebilirsiniz.