Windows İadesi Macerası – Gün 1


Recently, I bought a new laptop. Not suprisingly, a Microsoft Windows operating-system had been preinstalled. I wanted it to be removed. This post tells the first day of the story… in Turkish.

Geçtiğimiz perşembe günü (13.01.2011) Profilo AVM’deki (Mecidiyeköy / İstanbul) Teknosa Extra mağazasından Casper marka bir bilgisayar satın aldım. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Microsoft Windows (7 Home Premium) işletim sistemi yüklüydü. Bilgisayarın herhangi bir işletim sistemi yüklü gelmesi, benim istediğim işletim sistemini kurmama engel değil. Fakat kullanmayacağım ürün(ler)e (bilgisayarın içindeki işletim sistemi, virüs koruma yazılımı, DVD hazırlama yazılımı gibi) lisans ücreti vermiş olma düşüncesi ve bu ücretin, bilgisayar ücretinin %10-15 gibi büyük bir bölümünü oluşturuyor olması oldukça rahatsız edici.

Bu sebeple bugün, Çanakkale’deki Teknosa şubesine giderek işletim sisteminin iadesi için yapabileceklerimi konuştum. İade alınan işletim sistemi tekrar mağazada satılabilir (kutulu olmaması, kurulum medyasının Casper tarafından hazırlanmış olması, lisans etiketinin bilgisayar kasasından sökülecek olması) durumda olmadığından, doğrudan iade kabul edemeyeceğini belirtti. Anlaşılabilir, makul bir itiraz.

Teknosa’nın ürünü kabul etmesi için Casper yetkili servisinin kaldırma işlemini kabul etmesi ve iade için “uygundur” raporu hazırlaması gerekliymiş. Teknosadaki yetkili kişinin gösterdiği yolu takip ederek, verdiği adresteki Casper yetkili servisine gittim. Yetkili servisten sorumlu kişi, daha önce böyle bir taleple karşılaşmadığını belirtip Casper çağrı merkezinin telefon numarasını verdi. Bugün cumartesi olduğundan, pazartesi günü numarayı arayıp talebimi iletmemi, olumlu yanıt alırsam, çağrı merkezinde görüştüğüm kişinin ismi ile birlikte servise tekrar gelmemi söyledi.

Pazartesi günü Casper çağrı merkezinden olumlu yanıt alırsam, bilgisayarımla birlikte yetkili servise gideceğim. Bilgisayarımdan işletim sistemini kaldırmak için iade kabul edilebileceğine dair bir rapor hazırlayacaklar. Bu raporla birlikte Teknosa’ya gidecek ve bilgisayarımı tüm paketiyle iade edeceğim. Teknosa, bilgisayarı yeniden teknik servise gönderecek, orada işletim sistemi bilgisayardan kaldırılacak.

Anladığım kadarıyla süreç yukarıdaki şekilde işleyecek. Nasıl sonuçlanacağını henüz bilmiyor, merak ediyorum. Bu yöndeki taleplerin artması, bilgisayarların herhangi bir işletim sistemiyle önyüklü gelmesine engel olmayacak, şüphesiz. Ama işletim sistemi iade etme sürecinin hızlanacağı konusunda umutluyum.